Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vejcožrout africký

1. 6. 2007

JEDOVATÝ HAD

Druh: Dasypeltis scabra

Čeleď: Colubridae(užovkovití)

Prostředí: savany,křoviny a řídké lesy (všechno prostředí MIMO pralesů a pouští

Rozmnožování: klade vajíčka,ve snůšce jich bývá od 6 do 18 vajíček

POTRAVA: ptačí vajíčka !!!

Výskyt: Afrika na jih Sahary

Šupiny: kýlnaté

Anatomické přizpůsobení hlavy a třicet specializovaných obratlů umožňuje vejcožroutu africkému požírání ptačích vajec. Nejvíc jich spolyká na jaře, kdy hnízdí většina ptáků. Na zbytek roku upadá vejcožrout do stavu klidu a je jen obtížně k nalezení. Narozená, pouze 20cm  dlouhá mláďata, musejí najít přiměřeně malá vajíčka, jaká kladou třeba snovači nebo pěknavy.

Hlavní znaky:
   
Obrazek

 Vejcožrout africký dorůstá přibližně do 1 metru délky, ale bývá i delší.T ypická úzká hlava se zaobleným čenichem a velmi drsné šupiny na těle z něj činí snadno rozpoznatelný druh. Může být šedý, světle hnědý nebo olivový, ale podél hřbetu se vždy táhne kresba nepravidelných tmavých skvrn.
Vlastní foto

Obrana: Vejcožrout africký,který nemá funkční zuby, je pro člověka neškodný. Proti svým nepřátelům,jako jsou ptáci či savci,se brání tak,že napodobuje jedovaté zmije,které žijí ve stejné oblasti.Šedě zbarvení jedinci například vypadají jako zmije rodu ECHIS nebo BITIS.Vejcožrout dokonce napodobuje i obranné chování zmijí:  vytváří stejné polokruhové smyčky a hrubými šupinami na bocích tře proti sobě.Mimo to roztahuje čelisti a předstírá,že má větší hlavu,než ve skutečnosti je.

POŽÍRÁNÍ VAJEC !!!

Vejcožrout pohltí celé vejce tak,že ho vzpříčí proti pevné překážce a zatlačí do hrdla.22. až 28. obratel prořízne skořápku,zatímco 29. až 30. obratel vajíčko zastaví.1. až 21.obratel naopak brání polykanému vejci,aby vyklouzlo ven z tlamy.Mezi 23. až 27. obratlem se vajíčko rozmačká.Jeho obsah had spolkne,zatimco rozdrcenou skočápku zmačkanou do typického tvaru vyvrhne.

Kvůli silně kýlnatým šupinám se na první pohled podobá zdejším druhům zmijí rodu ECHIS. Podobně jsou dokonce utvářené i kýly šupin na bocích, což mu umožňuje napodobovat varovný zvuk, který zmije vytvrářejí třením drsných šupin proti sobě.

SKVRNY NA HŘBETĚ série nepravidelných tmavých skvrn probíhá podél celého hřbetu.    
Proměnlivost barev- základní zbarvené je obvykle šedé,ale může se u různých jedinců lišit v závislosti na barvě prostředí,v němž žijí.     
Nápadná kresba-  Na temeni hlavy je tmavá skrvrna ve tvaru širokého V ,na krku za ní je druhá podobná.
Obrazek Vlastní foto

 

Obrazek Vlastní foto

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otazka

(luděk, 2. 9. 2010 21:19)

nevis něco o inzeratech chci si ho koupit harastal@centrum.cz.

Re: otazka

(Ája, 24. 11. 2010 15:26)

Nevím, promiň :) Zajdi do složky - Odkazy a tam jsou nějaké adresy, tak se zkus podívat tam :)

Tihle hadi jsou nechutní !!!

(Monika, 24. 11. 2010 15:20)

Tihle hadi jsou nechutní!!!Ale zajímalo by mě,jestli jsou jedovatí???Ale jedno vím jistě, jsou to pěkná prasata !!!

Re: Tihle hadi jsou nechutní !!!

(Ája, 24. 11. 2010 15:26)

Ano, jsou jedovatí. Mají zadní jedové zuby :) Potrava je potrava Moniko :)

jedáci???

(Satanela, 20. 5. 2008 17:02)

Ahoj,máš to tu docela pěkný,jen musím reagovat na pár věcí.To,že přepisuješ je v pořádku,ale prosím uváděj pod každý článek autora!!!Když nic jiného tak je to slušnost.A další věc.Prosím tebe,proč mícháš dohromady škrtiče a jedovaté hady???Nezlob se,ale například vejcožrout ani anakonda OPRAVDU NEJSOU jedovatí.Zkus pro tyto raritky udělat další kategorii.Jinak samo nic ve zlém...jen pěkně pokračuj dál :-))

Pokud vydržíte...

(Ája, 4. 11. 2007 17:31)

Ahoj. Pokud vydržíte do středy(7.11.2007) tak Vám sem napíšu nějaké podrobnosti o chovu tohoto hada. Tak vydržte :)

Dotaz

(zuzka, 2. 11. 2007 21:42)

Ahoj!
Prosím ve svém okolí někoho kdo tohoto hada chová??Potřebovala bych poradit s teplotama s chováním..atd. nebo stačí na někoho kontakt.

Děkuji moc

:) to je dobře

(Ája, 11. 9. 2007 21:33)

Děkuju za pochvalu... No to je dobře. Lidi jsou dobrý,když maj rádi hady a pořizujou si další :) Já už dalšího 2. bohužel nemůžu... ach jo :(

???

(Ali-G, 26. 8. 2007 11:23)

HOJ,
maš super blog a tento článek je super nevíš jestli je také náročný na teploty atd...chystám si ho pořídít prootože hadi jsou ty nejhezčí zvířata na světě zatím mám jenom užovku červenou a v útery si chci pořídít další nebo užovku duhovou s pozdravem Ali-G

Prosím,prosím

(Lizi, 23. 7. 2007 19:15)

Prosím pěkně,nechtěla bys ten článek dopsat?