Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anatomie a pohyb

19. 12. 2007

Navzdory protáhlému tvaru těla mají hadi stejnou anatomickou stavbu těla jako většina obratlovců včetně člověka. Hadi přežívají pomocí stejných fyziologických procesů, a jejich tělo je proto vybaveno stejnými orgány: mají srdce,plíce,játra a ledviny.  Rozdíly jsoi pouze ve tvaru a uložení orgánů, což je dáno úzkými tělními dutinami. Kostra hadů vypadá složitě kvůli obrovskému počtu žeber, ve srovnní s korstrou ještěrů či jiných plazů je velice  jednoduchá.

VNITŘNÍ ÚSTROJÍ
Většina vnitřních orgánů hadů se skrývá v oné protáhlé ,,kleci,, žeber. Jejich úkolem je zajišťovat dýchání,krevní oběh, trávení, vylučování a rozmnožování.

Dýchací ústrojí
Hadi vdechují a vydechují přes ústní dutinu, vzduch dál pokračuje  průdušnicí. Všichni hadi s výjimkou hroznýšů a krajt postrádají levou funkční plíci. Tento nedostatek vynahrazuje silně zvětšená pravá plíce. Mimořádně velkou pravou plíci mají jen vodní hadi. Spodní lalok je přeměněn v jakýsi vzdušný vak, který jim umožňuje regulovat vztlak ve vodě.
U některých druhů nahrazuje chybějící levou plíci tzv. tracheální (průdušnicová) plíce,což je prodloužení pravé plíce. To poskytuje určitou kapacitu navíc a možná i pomáhá hadům dýchat při polykání velké kořisti. Aby se hadi při polykání neudusili, jsou vybaveni svalnatou dýchací trubicí, kterou mohou při polykání vysunout pod soustem.

Oběhové ústrojí
Oběhové ústrojí hadů se podobá oběhovému systému většiny ostatních obratlovců (chybí samozřejmě větěv,která zásobuje krví končetny) s jedinou výjimkou - jejich srdce má pouze tři části místo čtyř. Hadí srdce má jen jednu komoru, která je však částečně rozdělená,takže se v ní protékající krev nemísí.

Trávicí ústrojí
Proces trávení začíná u hadů už v tlamě, do které ústní žlázy produkují trávicí sekret již v okamžiku, kdy had přijímá potravu. Toxiny jedovatých hadů slouží jak k usmrcení kořisti,tak k jejímu trávení. Svalnatý krk a jícen pomáhají hadovi při posouvání kořisti do žaludku, což je vlastně jen rozšířená část střeva.  Vzhledem  k úzkému tvaru hadího těla nemá tlusté a tenké střevo tolik kliček a je celkově kratší než u ostatních živočichů. Nestrávené zbytky potravy jsou vyloučeny klouakou přes konečník.

Vylučovací ústrojí
Hadi nemají močový měchýř. Látkové zplodiny jsou zachyceny ledvinami a následně vyloučeny v podobě močoviny, bílé krystalické látky,která obsahuje velmi málo vody.

Pohlavní orgány
Stejně jako u savců či jiných plazů dochází i u hadů k vnitřnímu oplození. Samci mají táhlá varlata a párový kopulační orgán,tzv. hemipenis , ale při páření často používají pouze jednu jeho polovinu.  Spermie se z varlat do hemipenisu dostávají močou trubicí. Samice mívají vaječníky vzájemně posunuté,ale u některých druhů levý vaječník chybí.

Nervová soustava
Tvoří jji mozek a mícha,která zcela vyplňuje kanálek páteře. V důsledku chybějících končetin je nervová soustava hadů velmi jednoduchá, třebaže se u nich vyvinuly přídatné nervy vedoucí k Jacobsonovu orgánu <>(doplňkový orgán čichu umístěný na horním patře v hadí tlamě. Jazyk přenáší pachové částice Jacobsonovu orgánu, který má přímé nervové spojení s mozkem) <> a u některých druhů i k tepločivným jamkám. Funkce nervových zakončení pod těmito receptory nebo pod papilami na šupinách není dosud jasná, zdá se, že mohou  reagovat na dotek, teplo a světlo, nebo je had používá při některém ze způsobů chemické komunikace.

ANATOMICKÁ STAVBA

Kostra
Protože hadi nemají končetiny,skládá se kostra pouze z lebky , páteře(obratlů) , žeber a u některých hadů jsou patrné pozůstatky pánevního pletence. Mimořádná ohebnost páteře je dána vysokým počtem obratlů. Obratle jspu velmi pevné, aby udržely silný  tah svalů, které se na ně upínají.  Ke každému krčnímu a hrudnímu obratli je připojen pár žeber. Na břišní straně nejsou žebra spojená,v případě,že had polyká velkou kořist, se proto mohou roztáhnout do potřebné šířky.
NĚKTERÉ DRUHY HADŮ MOHOU MÍT OBRATLŮ AŽ 400 ALE I MALÍ HADI JICH MÍVAJÍ 180.

Svaly
Kostru uvádí do pohybu množství svalů připojených ke každému obratli a žebru. Jejich koordinace ve spojení s ohebnou páteří pak umožňuje hadům charakteristický vlnivý pohyb.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

diky

(pavla, 4. 10. 2015 9:53)

Dekuju ,že jsem si tohle mohla přečíst. Jsem začátečník a pomohlo :)