Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to had?

16. 12. 2006

Co je to had? A co je to plaz?

PLAZI jsou rozděleni do 4 řádů: 
Testudines(želvy)
Crocodilia(krokodýli,aligátoři a gaviálové)
Rhynchocephalia(haterie)
Squamata(šupinatí plazi).      Ti se dále rozdělují na Sauria nebo Lacertilia(jěštěři), Amphisbaenia(dvouplazi) a Serpentes nebo Ophidia (hadi).

Stavba těla plazů

Vodě nepropustná plazí kůže je většinou pokryta šupinami,nebo zpevněná osteodermy(zkostnatělými kožnímy deskami).Nemá kožní žlázy,jaké nacházíme u savců.Zbarvení může být krycí a nebo výstražné,va rující nepřátele.Rozvoj smyslů je u jednotlivých skupin různý.Specializované orgány,jako jsou na teplo citlivé buňky v obličejových jamkách některých hadů či chemické senzory jazyka hadů a některých jěštěrů,jsou vysoce rozvinuté nástroje pro vyhledávání a ulovení kořisti.

Šupiny

Šupiny jsou buď zrnité,hladké nebo kýlnaté.Kůže jěštěrů přechází od zrnité kůže připomínající papír,jako u gekonů,až po korálkovitou kůži korovců.Šupiny hadů mohou být hladké(jako u krajt),nebo kýlnaté(jako u pouštních zmijí).

Typy očí

Denní plazi mají většinou oválnou zorničku,někteří vodorovnou.Noční druhy mají zorničku svislou.  Pohyblivá víčka najdeme u většiny jěštěrů,ale u hadů ne!

Světová rocenta

51% - jěštěři

42% - hadi

4% - želvy

2% - dvouplazi

0,3% - krokodýli,aligátoři a gaviálové

Svlékání kůže

Svlékání kůže je důkazem toho,že jěštěr nebo had vyrostl.Svlékají svrchní průhlednou vrstvičku kůže-pokožku.Zatímco hadi svlékají pokožku vcelku,jěštěři kvůli končetinám a různým výrustkům nemohou.Svlékají ji proto po částech(cáry).

HADI

Chybějící nohy,oční víčka a ušní otvory,to jsou charakteristické znaky hadů.Celé tělo je pokryté šupinami,které mohou být hladké nebo kýlnaté.Na rozdíl od některých jěštěrů,kteří jsou býložraví,nebo alespoň všežraví,jsou všichni hadi masožravciHadi využívají rozmanité způsoby pohybu a lovu.Někteří patří mezi nejjedovatější zvířata na Zemi.Kladou vejce nebo mohou rodit živá mláďata.Nejduležitějším smyslovým orgánem hadů je jejich rozeklaný jazyk.Některé druhy jsou schopny cítit teplo vydávané jejich kořistí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Taky díky :)

(Ája, 28. 11. 2007 14:49)

Ahoj. Taky děkuju... Určitě budu pokračovat při volné chvilce :)

Díky moc

(Flippy, 27. 11. 2007 20:16)

Ahoj hele máte tu ty stránky good.Udelal jsem si pěknej referátek a jsem štastnej protoze jsem toho nesehnal tolik jako tady mockrát dekuji a určite pokračujte.Ahoj Radovan (22let)

trapnej blog

(Hovádko, 15. 8. 2007 22:52)

pičovina hahahahaha

Jejda to teda nee

(Ája, 8. 8. 2007 12:56)

Ne k nám se dostat jedovatý had nemůže... Teda kromě zmije,ale ta to být nemohla. tak si myslím,že by to mohla být uplně obyčejná a neškodná užovka...Ani nekouše :D

had

(kateřina, 7. 8. 2007 9:19)

U nás se objevil had byl černozelený a na hlavě měl žlutou o který typ se může jednat je jedovatý?