Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvar těla a kostra hadů

22. 6. 2007

Přestože se to na první pohled nezdá,ve tvarech hadího těla jsou obrozvské rozdíly.A ejn podle toho,jak had vypadá,lze často uhádnout,v jakém prostředí žije.

Tři tvary

Rozlišujeme tři hlavní tvary těla.Hadi,jejichž tělo má na řezu kruhový tvar,žijí často pod zemíTento tvar jim usnadňuje pohyb v půdě či písku.Někteří hadi se zploštělým břichem jsou doma na stromech.Díky tvaru břicha se snadno zachytí na nerovném povrchu,jakým je např. stromová kůra.Domovem hadů,kteří mají tělo zploštělé ze stran,jsou často také koruny stromů - tento tvar totiž zpevňuje jejich do vzduchu natažené tělo při přelézání širokých mezer mezi větvemi.

Proměnlivý tvar

Někteří hadi mohou tvar svého těla měnit.Např.naše zmije obecná(Vipera berus) může tělo zploštit.Využívá toto při vyhřívání na slunci-tím,že své tělo zploští,vystaví větší část jeho povrchu slunečním paprskům a rychleji se prohřeje.

Tlustý a tenký

Někteří hadi jsou štíhlejší a delší než jiní.Mnozí z nich žijí v korunách stromů a nízká hmotnost jim umožňuje přelézat i po nejtenších větvičkách,aniž by je zlámali.Ti,kteří žijí v málo zarostlých,rovných biotopech,jsou zase velmi rychlí a loví tak,že svou kořist pronásledují.

Protáhlé orgány

Přestože se tvar různých hadů může lišit,ve srovnání s ostatními živočichy jsou všichni dlouzí a tencí.Jejich vnitřní orgány,jako je srdce,žaludek,plíce či ledvinymjsou proto také protáhlé.Vnitřní orgány chrání kostra-jaká si klec tvořená žebry.

Bohužel nemám obrázek,jen v knížce,tak aspoň popíšu,jak mají seřazené orgány za sebou. Začínám u hlavy: asi 10cm a více mají za hlavou srdce,vedle něj je levá plíce,naproti levé plíci je větší,finkční pravá plíce a jěště vedle pravé plíce jsou dlouhá játra až k žaludku. Asi uprostřed hada je žaludek a na ten se napojuje tenké střevo.   Než se ocas začne zužovat,najdeme tam levou ledvinu.

Hadí kostra

Hadí kosru tvoří lebka,páteř a žebra.Páteř je tvořena množstvím drobných kůstek,které se jmenují obratle.Jejich počet je u hadů mnohem vyšší než u všech ostatních obratlovců.  Jednotlivá žebra mají tvar oblouku a stýkají se u páteře,k níž jsou připojeny. Hadi mívají 150-450 žeber. Jsou oporou pro značné množství svalů,s jejichž pomocí se had pohybuje a loví.

Zajímavosti: 

 1. Některé primitivnější skupiny hadů mají zachované zbytky pánevního pletence a dokonce i zadních končetin! Pozůstatky zadních končetin jsou typické např. pro samce hroznýšovitých druhů.

 2. Mnozí hadi mají pouze jednu funkční plíci - většinou pravou.V jejich těle není dostatek místa,které by umožňovalo práci druhé,levé plíce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář