Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terárium

27. 8. 2008

Nádrže, kde je část zařízena jao souš a část jako vodní názdrž, se nazývají akvaterária, zařízení pro chov hmyzu(a často i pro chov pavoukovců) insektária.

Akvaristika a teraristika doznaly v posledních desetiletích prudký rozmach a staly se zvláštními obory chovu zvířat v zajetí.  Zde ještě více než jinde platí, že hlavním předpokladem úspěšného chovu je dokonalá znalost života zvířat a jejich požadavků.
Nároky jednotlivých druhů ryb, obojživelníků nebo plazů se často značně liší, a proto o nich bude pojednáno podrobně ve speciálním chovatelství.
       

                       Terária
Všechna terarijní zvířata jsou velmi atraktivní a terária v zoologických zahradách patří k nejnavštěvovanějším expozicím. Vlastní terarijní nádrže  mohou být nejrůznějších velikostí, z nejrůznějších materiálů a zařízená na nejrůznějších principech. Tady platí ještě více než u akvárií, že zařízení musí odpovídat potřebám jednotlivých druhů.

Obrazek


pro zvířata, lehce čistitelný a snadno vyměnitelný. Pro některé druhy, především hrabavé, jako např. některé scinky a pro některé hady je podklad životně důležitý.  Hlavním problémem je zabránit hnití podkladu, předevší při krmení masem(želvy).
Volný podklad odbykle zařizujeme tak, že na vrstvu oblázků, popřípadě nějakého pozérního materiálu (cihlová drť, střepy z květináčů apod.) navrstvýme hrubý písek a na něj vlastní podklad z jemného písku, rašeliny či listovky. U pouštních terárií používáme jenom písek.Pravidelně čistíme vrchní vrstvu, v případě potřeby i ostatní vrstvy.  Čím hlinitější je podklad, tím častěji musíme čistit.

Nejlepší písek se mi zatím osvědčil Deser Sand (EXO TERRA)

Obrazek

                                     Pevná zem se používá v především u větších druhů. Vymodelujeme podklad z hlinitého betonu včetně jeskyněk apod.  na to navrstvíme co nejtenší vrstvu země,rašeliny aj.  Takové terárium je hygieničtější. Obvyklé je toto zařízení např. pro varany, teju, velké hady, ale i některé žáby, např. ropuchy, rohaté žáby atd. 


 
Menší dodatek:
POZOR,PRO ŽÁBY NEPOUŽÍVÁME CEMENT. DRÁŽDÍ A DLOUHO TRVÁ, NEŽ SE VODOU TATO VLASTNOST CEMENTU ODSTRANÍ.

Při zřizování terárií bychom se měli řídit těmito základními pravidly: 
1. Návštěvník nemá vidět ani topná, ani osvětlovací tělesa.

2. Terária mají být zamykatelná (hlavně u jedovatých, ale u škrtičů to také neuškodí).
3.Přední skleněná stěna má být dobře čistitelná a zařízená tak, abychom mohli obě její strany vyčistit zvenku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář